Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti

Lerzan Tuncer ile Barış için Marimba

07 Şubat 2017 @ 20:00 - 22:00

Marimba Vibraphone ve Euphonium ile ikili ve üçlü eserlerden oluşan “Lerzan Tuncer ile Barış için Marimba Konseri”, Türkiye’de ilk defa 7 Şubat’ta Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak.

Konserden elde edilecek gelir, 2240. Bölge Güzelbahçe Rotary kulübü projesi olan Barış Çocuk senfoni Orkestrasına vurmalı çalgılar bölümü için enstruman temininde kullanılacaktır.

Zurich Marimba Duo

Lerzan Tuncer
Rapheal Christen & Thomas Ruedi

Lerzan Tuncer
1985 yılında doğdu, 1998 yılında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda profesyonel olarak vurmalı çalgılar alanında çalışmalarına başladı.2003 yılında lise eğitimini tamamladıktan sonra, lisans eğitimine Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Kaya Demircan ile devam etti.

2007 yılında lisans eğitimini bitirir bitirmez Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda, yüksek lisansa kabul edildi. Sanatçı bu dönemde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Solo timpanisti Torino Tudorache ile timpani ve masterclass, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Grup Şefi Dinçer Özer ile klavyeli çalgılar ve multi perküsyon dallarında çalışmalar yaptı. 2010 yılında, yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Sanatçı; yurt içi ve yurt dışında vurmalı çalgılar alanında birçok konser, masterclass, festival ve uluslararası projelerde görev aldı. 2003 yılından itibaren Mersin Devlet Opera ve Balesi, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası ve İzmir Devlet Tiyatrosu’nda sözleşmeli konuk orkestra sanatçısı olarak çalıştı.

Thomas Ruedi /Euphonium
Thomas Ruedi  Bern yakınlarında, Oberwil bei Bürende , İsviçre’ de doğmuştur ve 11 yaşında euphonium çalmaya başlamıştır. Profesyonel eğitimini  1991-95 yılları arasında İngiltere’de almıştır.

Sheffield Üniversitesi’nde tüm dikkati ile Phillip McCann ve Peter Parkes ile sonradan kendisini ağırlıklı olarak etkileyecek aranje ve kompozisyon çalışmalarında bulunmuştur.

Bu zaman sürecinde çok sayıda British Brass Band ile çalmıştır. Kariyerindeki  dönüm noktası ise 1999’da Münih’de “European Solo Competition for Brass Players’da birinci gelerek ödül almasıdır.

Solo performansları kendisine Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika yolunu açtı. Bu çalışmalar kapsamında solist olarak sayısız Senfoni Orkestrası ile çalıştı. Bu  devamlı süreç içinde Marimba Virtüözü Raphael Christen  ile “Synthesis” adını verdikleri duo ile beraberce iki enstrumanın sesini birleştirmektedirler. Thomas Ruedi’nin Synthesis” kaydında yer alan solo eseri “Elegie”, Uluslararası beğeni ve takdir kazanmıştır. Thomas Ruedi kendisini ayrıca eğitsel çalışmalara adamıştır.

Sanatçı Bern University of the Arts ve The Lucerne University of Applied Sciences and Arts’da euphonium eğitmenidir ve misafir sanatçı olarak Avrupa ve denizaşırı ülkelerdeki kolejlerde çok sayıda masterclass dersleri vermektedir.

Bir orkestra müzisyeni olarak The Tonhalle Orchester Zürich  ve diğer tanınmış The Sinfonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Zurich Opera House Orchestra gibi orkestralar ile çalmıştır.

Raphael Christen
İsviçre’nin en önde gelen ve kabul edilen Marimba sanatçısı Raphael Christen´in kusursuz tekniği ve yüreğe isleyen müzikalitesi onu dünya çapında bir Marimba sanatçısı yapmaktadır ve günümüzde sanatçı bu enstrümanın en basarılı ustalarından biri olarak kabul edilmektedir. Uluslararası sanat dünyasının en yoğun tempolu marimba sanatçılarından olan Christen, Orkestralar ile solo konserlerinin yani sıra oda müziği sanatçısı, Zurich Symphony Orchestra ve 21th Century Orchestra sanatçısıdır. Üyesi olduğu QuaDrums Percussion Quartet ve Lerzan Tuncer ile oluşturdukları Zurih Marimba Duo konserlerine ek olarak pek çok müzik topluluğu ile de konuk solist sanatçı olarak sahne almaktadır.

Raphael Christen 1994 yılında, Lucerne Bilim ve Sanat Üniversitesi’nde Erwin Bucher ile perküsyon çalışıp üstün başarı ile mezun olduktan sonra, Marimba dünyasının en önemli ustalarından Nebojsa Johan Zivkovic, David Brown gibi hocalar ve Pierre Favre ile çalıştı.

Daha sonra Tokyo Toho Gakuen Müzik Okulu’nda dünya çapında ün yapmış Marimba sanatçısı ve Kompozitör Keiko Abe ile çalışmalarını sürdürdü.

Sanatçının marimba çalışmaları uluslar arası bir zenginliğe sahiptir. Çok zengin bir repertuara sahip olan Christen, Klasikten Barok müziğe, Contemporary dediğimiz Yeni Müzik türünden folk müziğe kolaylika gecis yapabilmektedir. Pekcok modern besteci Thuring Bram, Carl Rutti, N.J: Zivkovic ve daha pek çok değerli besteci Raphael Christen için özel beste çalışmaları yapmıştır.

Christen`in muhteşem tekniğinin yanı sıra enstrümanının tınısı da ayırt edici bir özelliğe sahiptir. Bu tini oda müziği sanatçısı ve solist olarak sahne aldığı konserlerde duyulabildiği gibi, Lucerne Senfoni Orkestrası ve Lucerne Festival Yaylı Orkestrası gibi pek çok tanınmış orkestrada konuk solist olarak verdiği performanslarda da duyulabilir.

Lucerne Kültür ve Kongre Merkezi (KKL), Salle Bianche, Montro Stravinsky Aditoryumy, Munih Hercules Hall, Luksemburg, Dubai ve Japonya´da konserler vermiş olan Raphael Christen`a ait 30 canlı CD kaydı bulunmakta ve bu kayıtlar pek çok radyo ve televizyon kanalında yayımlanmaktadır.

Detaylar

Tarih:
07 Şubat 2017
Saat:
20:00 - 22:00
Etkinlik Kategorisi:

Mekan

Hikmet Şimşek Kültür Merkezi
6445 Sokak Yalı Mahallesi Karşıyaka + Google Haritalar
Telefon:
02323306404